Tarnica w jesiennej odsłonie. Najwyższy szczyt Bieszczadów zdobyty przez sądeczan.

W ubiegłą niedzielę sądeczanie zdobyli najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę 1346 m.n.p.m.
Wycieczkę organizowało Koło Grodzkie - jedno z kół PTTK Oddział Beskid w Nowym Sączu.
 
W sobotę wędrujemy z nieistniejącej wsi Jaworzec (gdzie w bacówce PTTK uczestnicy przybili pierwsze pieczątki do książeczek GOT) czarnym szlakiem przez Krysową na Przełęcz Orłowicza.
Tutaj robimy przerwę na zregenerowanie sił. Połonina Wetlińska przybrała jesienne kolory, więc warto było choć w ciągu tych kilku godzin podziwiać grę rudych barw. Ze względu na zbliżającą się burzę zmieniamy plan i schodzimy najkrótszą drogą, czyli żółtym szlakiem do Wetliny.
W tym miejscu należy zareklamować najnowsze w Bieszczadach schronisko – Pod Wysoką Połoniną, które znajduje się w Starym Siole, w Wetlinie na terenie ośrodka Piotrowa Polana. Jemy tam pyszny obiad po czym zostajemy rozlokowani w domkach u kultowego właściciela ośrodka zwanego Niedźwiedziem. A wieczorem dyskoteka i ognisko. O oprawę świetlną i akustyczną zadbała burza.
Drugi dzień nie zapowiada pogody, zwłaszcza że koło czwartej nad ranem ze snu wyrywa nas kolejna burza. Po mszy w Wetlinie jest bez deszczu, zatem ruszamy w góry. Wędrujemy z Wołosatego niebieskim szlakiem w stronę Tarnicy do pierwszego schronu. Na trasie dopada nas deszcz, więc część grupy podejmuje decyzję o zejściu z powrotem, ale najwytrwalsi nie dają za wygraną i idą dalej. W nagrodę z Tarnicy niecodzienne widoki – góry skąpane w morzu parujących mgieł. Deszcz przestaje padać i przewodnik  decyduje, żeby zrealizować pierwotny plan, czyli przejść przez Szeroki Wierch czerwonym szlakiem do Ustrzyk Górnych.
Gratulacje dla najmłodszej uczestniczki – Alicji, która dzielnie maszerowała z mamą i weszła na najwyższy szczyt Bieszczadów z grupą najwytrwalszych!
Przewodnikami byli Marian Baran, Włodek Godek, oraz Tadeusz Maciaś.  Dzięki ich doświadczeniu i przewidywalności uniknęliśmy burzy na Połoninie Wetlińskiej i każdy mógł zrealizować swój plan w dzień wyjścia na Tarnicę.

Koło Grodzkie serdecznie zaprasza na kolejne wycieczki. 27 wrzesień, Tatry - Wrota Chałubińskiego, 4 październik, Beskid Sądecki - Wielki Rogacz, 11 październik, Beskid Wyspowy - Luboń Wielki.
, szczegóły na www.beskid.pttk.pl.

K.Zygmunt
zdj
ęcia: W. Godek
następna strona >>>
Twoja miejscowość w sieci, czyli "Rytro i okolice" w swoim zamyśle ma promować piękno i atrakcje turystyczne Rytra oraz jego okolic.

Jeśli masz jakieś zdjęcia do udostępnienia lub informacje o ciekawych atrakcjach prosimy o kontakt. Proszę pisać na e-maila :
rytro.okolice@tlen.pl
                                                                                                                                  
Właścicielem portalu jest:
                                                                                                                                                                                                             Tadeusz  Dziedzina
Rytro i okolice
Twoja miejscowość
            w sieci
 Statystyki