Szlakiem Orlich Gniazd. Sądeczanie z PTTK na najpiękniejszym szlaku turystycznym w Polsce.

Od piątku do niedzieli (11-13.11) Sądeczanie, którzy udali się na wycieczkę z Kołem Grodzkim  PTTK wędrowali przepięknym szlakiem turystycznym w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwanym Szlakiem Orlich Gniazd. Swoją przygodę z nim zaczęli w tym roku, wędrując z Częstochowej do Bobolic i będą go zdobywać przez kolejne lata. W miniony weekend przemierzyli około sześćdziesiąt kilometrów.
Turyści szli krainą o urozmaiconym krajobrazie mijając charakterystyczne białe ostańce, np. Diabelskie Kowadło w Rezerwacie Zielona Góra, czy Bramę Twardowskiego w Złotym Potoku, czternastowieczne zamki i warownie, m. in – najbliższy Częstochowy – Zamek Olsztyn, ruiny zamku Mirów i odbudowany zamek Bobolice.  Spenetrowali kilka jaskiń - najbardziej podobały się Jaskinia Towarna i Grota Niedźwiedzia. Odwiedzili Jasną Górę, zobaczyli Ratusz, częstochowski Stary Rynek. Atrakcją była wizyta u olsztyńskiego rzeźbiarza – bajarza - Jana Wewióra, autora słynnej ruchomej szopki, która kryje osiemset lipowych figur. Na trasie Sądeczan były też Dwór Krasińskich i Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, oraz wiele atrakcji przyrodniczych o lirycznych nazwach jak Staw Sen Nocy Letniej, czy Źródło Spełnionych Marzeń.
Szlak Orlich Gniazd, biegnie z Krakowa do Częstochowy, ma 163,9 kilometrów i jest  uznany za najpiękniejszy w Polsce szlak turystyczny. Jego trasa wiedzie przez liczne ruiny zamków wybudowanych za czasów króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony szlaków handlowych z Krakowa do Wielkopolski. Znajduje się na nim wiele ostańców skalnych, jaskiń, zabytków i innych atrakcji turystycznych.
W ciągu listopadowego długiego weekendu Koło Grodzkie pokonało odcinek z Częstochowy do Bobolic. Kolejny etap zaplanowany jest w przyszłym roku. Już teraz sadeckie PTTK na niego serdecznie zaprasza wszystkich miłośników krajoznawczych wędrówek.
K. Zygmunt
Zdjęcia:  W. Godek, R. Sokół
<<<powrót galeria
 
poprzednia strona>>>
Twoja miejscowość w sieci, czyli "Rytro i okolice" w swoim zamyśle ma promować piękno i atrakcje turystyczne Rytra oraz jego okolic.

Jeśli masz jakieś zdjęcia do udostępnienia lub informacje o ciekawych atrakcjach prosimy o kontakt. Proszę pisać na e-maila :
rytro.okolice@tlen.pl
                                                                                                                                  
Właścicielem portalu jest:
                                                                                                                                                                                                             Tadeusz  Dziedzina
Rytro i okolice
Twoja miejscowość
            w sieci
 Statystyki