SONY DSC
W złocistych promieniach niknącego dnia....
02.03.2020 -Połom/Rytro/Beskid Sądecki

Góra Połom – długi (2,5 km) i otwarty grzbiet górski o wysokości do 503 m n.p.m. w północnej części Rytra (gmina Rytro, powiat nowosądecki, województwo małopolskie) w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego.

Połom stanowi końcowy fragment grzbietu odchodzącego w kierunku północno-wschodnim od Wielkiej Przehyby (1191 m n.p.m.) ciągnącego się przez Wietrzne Dziury, Wdżary Wyżne, Wdżary Niżne, Kanarkówkę i dochodzącego na odległość 200 m od Popradu w Rytrze.

Na szczycie i północnym zboczu Połomi rozsiadły się przysiółki Rytra: Połom Niżna (Majchry, Majerka, Ubocz) i Połom Wyżna (Cyrla, Kuligówka, Limasy, Za Górą).

Przez Połom prowadzi żółty gminny szlak turystyczny łączący się za Kanarkówą z PTTK-owskim niebieskim prowadzącym na Przehybę i trasa rowerowa nr 2.

Na Połomi znajdują się m.in. wiatraki – elektrownie wiatrowe (pierwszy od 1991 r., drugi od 2011 r.), schron bojowy z 1939 roku i wysoki (12 metrów) metalowy krzyż dźwignięty tu w 2006 roku z okazji 75 lecia miejscowej parafii.
(źródło: http://www.wikipedia.org )

Fot.: Tadeusz Dziedzina
                                                                        
<<<powrót galeria
następna strona>>>
Twoja miejscowość w sieci, czyli "Rytro i okolice" w swoim zamyśle ma promować piękno i atrakcje turystyczne Rytra oraz jego okolic.

Jeśli masz jakieś zdjęcia do udostępnienia lub informacje o ciekawych atrakcjach prosimy o kontakt. Proszę pisać na e-maila :
rytro.okolice@tlen.pl
                                                                                                                                  
Właścicielem portalu jest:
                                                                                                                                                                                                             Tadeusz  Dziedzina
Rytro i okolice
Twoja miejscowość
            w sieci
 Statystyki